Az Elsősegélynyújtás életet menthet! Igaz ez egy munkahelyen történt baleset vagy rosszullét esetében is!
Munkahelyi elsősegélynyújtást elsősorban erre kiképzett munkavállalók adnak de ezt természetesen felülírhatja bármilyen hirtelen akár életet is veszélyeztető élethelyzet ahol tényleg csak egy másik ember jelenlététől és tudásától ,bátorságától függ az esemény eredménye.
Minden munkahelyen és műszakban a tevékenység és a munkafolyamatok veszélyességétől, illetve az ott dolgozók számától függően kialakított elsősegélynyújtó felszerelést vagy mentődobozt, valamint a munkavállalók közül kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani
Mi számít munkabalesetnek?
Munkabaleset a munkavégzéssel összefüggésben következik be, nem csupán a munkahelyi balesetek, hanem a kapcsolódó közlekedés, anyagmozgatás, szervezett üzemi étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás igénybevétele közben történt esetek is ide tartoznak. A munkahelyre és haza történő közlekedés csak akkor, ha a munkáltató saját vagy bérelt járművével történt a baleset.
Az elsődleges cél minden esetben a megelőzés, a munkavédelmi előírások ismerete, azok betartása. hiszen közös érdek ez a munkavállaló részéről is.
Az 1993. évi munkavédelemről szóló XCIII. törvény a munkahelyi segítségnyújtással
kapcsolatban több pontot is megfogalmazott.
Néhány ebből:
- 46. § A munkahelyen – jellegének, elhelyezkedésének, a veszélyforrásoknak, a munkavállalók
létszámának, a munka szervezésének megfelelően – biztosítani kell a munkahelyi
elsősegélynyújtás tárgyi, személyi és szervezési feltételeit. - A biztonságos munkahelyhez hozzátartozik a baleset esetén segítséget nyújtó mentőláda megléte
- 20. § (1) Minden munkahelyen és műszakban a tevékenység és a munkafolyamatokveszélyességétől, illetve az ott dolgozók számától függően kialakított elsősegélynyújtófelszerelést vagy mentődobozt és a munkavállalók közül kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani. Egy vagy több elsősegélynyújtásra szolgáló hordággyal is könnyen megközelíthető – helyiséget kell biztosítani ott, ahol a helyiségek mérete, a végzett tevékenység jellege és a balesetek gyakorisága ezt indokolja.
- (2) Az elsősegélynyújtó felszerelést, a mentődobozt és a tevékenységtől függően hordágyat, megfelelő mennyiségben és minőségben, jól látható, könnyen és gyorsan elérhető, szennyeződéstől védett helyen kell készenlétben tartani.
- (3) Gondoskodni kell az elhasznált, lejárt, használhatatlan eszközök pótlásáról….
A munkahelyi elsősegélynyújtó javasolt feladatai
- elsősegélynyújtási ismeretek megszerzése és szinten tartása
- munkavállalók ismert betegségeinek feltérképezése
- elsősegélynyújtó tevékenységek dokumentálása
- fertőzések megelőzésének ismerete
- elsősegélynyújtók számának a meghatározása, beosztásuk elkészítése
Milyen elméleti és gyakorlati ismeretekkel kell rendelkeznie a munkahelyi elsősegélynyújtónak?
- veszélyforrások felismerése (tűz ,robbanás ,vegyszer veszély vagy ártalom)
- baleset, hirtelen bekövetkező egészségkárosodás felismerése
- helyszínbiztosítás
- megfelelő segélyhívás
- légút-biztosítása
- alapszintű újraélesztés
- automata/félautomata defibrillátor használata
- vérzéscsillapítás, sebellátás
- allergiás rohamok ellátása
- égési és vegyszer okozta marások ellátása
- traumatológiai sérülések ellátása
- belgyógyászati rosszullétek felismerése (vércukorszint változás, stroke, keringési elégtelenség tünetei felismerése stb